Rovnátka s úsměvem

Jaká rovnátka používáme?

Rovnátka snímací a rovnátka pevná neboli fixní.

Rovnátka snímací jsou vyrobena v laboratoři dle otisků zubů pacienta individuálně. Nosí se 12-16 hodin denně. Pacient si je sám nasazuje a snímá. K léčbě se používají u dětských pacientů. Dále se používají po léčbě pevným rovnátkem k udržení zubů v nové poloze.

Pevná, fixní rovnátka jsou vyrobena v továrně, lékař je lepí na zuby pomocí speciálního zubního cementu či pryskyřice. Pacient si je nemůže sám sejmout ze zubů. V naší ordinaci používáme rovnátka kovová a estetická (v barvě zubu) – keramická.

V jakém věku se rovnátka používají?

Rovnátka se používají pro pacienty ve věkovém rozsahu od dětí v předškolním věku až po dospělé pacienty (bez věkového omezení).

Hradí rovnátka pojišťovna?

Pevná rovnátka si hradí každý pacient sám. Cena rovnátka se odvýjí od množství a typu materiálu vloženého do úst. Některé pojišťovny poskytují svým pojištěncům (mladším 18 let) příspěvek na pevné rovnátko, zpětně.

Snímací rovnátka hradí zčásti pojišťovna a část hradí pacient.

Jak dlouho trvá léčba rovnátkem?

Léčba snímacím aparátem je závislá na spolehlivosti pacienta. Pokud pacient nosí rovnátko pravidelně a dostatečnou dobu během dne, trvá léčba cca 1 rok.

Léčba pevným rovnátkem trvá od 1 roku do 3 let. Závisí na složitosti vady. Po léčbě pevným rovnátkem nosí pacient na noc snímací rovnátka po stejnou dobu jako měl v ústech rovnátko pevné.

Mohou se zuby po léčbě rovnátkem znovu zkřivit?

Mohou. Na jejich pokřivení se podílí několik faktorů: zbytkový růst čelistí, růst zubů moudrosti, fyziologické malé posuny zubů směrem dopředu, nedostatečné nošení snímacích rovnátek po léčbě pevným rovnátkem, typ vady (některé vady mají tendenci k mírnému návratu do původního postavení zubů).

Bolí léčba rovnátkem?

U snímacího i pevného rovnátka zuby bolí několik dní po jejich nasazení. Obvykle 2-3 dny, u dospělých pacientů 1 až 2 týdny. U pevného rovnátka mají pacienti zpočátku odřené tvářové sliznice, které se také do 3 dnů obvykle zahojí.

Je náročné čištění zubů s rovnátkem?

Zuby s pevným rovnátkem vyžadují perfektní dodržování čištění zubů. Ne každému pacientovi je rovnátko z hygienických důvodů nasazeno.

Mohou se pod rovnátkem vytvořit kazy?

U snímacích rovnátek je čištění zubů stejné jako před léčbou, pacient si čistí zuby bez rovnátka. Kazy se mohou tvořit, ale ne v souvislosti s léčbou rovnátkem.

U zubů s pevným rovnátkem může vzniknout kaz nebo bílé skvrny v místech okolo rovnátka, nikoliv v místě, kde je rovnátko přilepeno k zubu. Je to způsobeno nedostatečným čištěním zubů, viníkem vzniku kazu či bílých skvrn je pacient, nikoliv rovnátko.